Неділя, 26.01.2020, 23:32
Ви увійшли як Гість | Група "Гости" | RSS

Новогригорівська філія І-ІІ ступенів

Меню сайту
Корисні посилання
Форма входу

З історії школи та села Новогригорівка

З історії школи та села Новогригорівка

    В селі Новогриогрівці знаходиться пам’ятник загиблим воїнам і братська могила, в якій поховані солдати , що загинули під час визволення села від німецько-фашистських загарбників у 1943 році.

    Пам’ятник і братська могила розташовані на території шкільного подвір’я. Святий обов’язок учнів і вчителів Комсомольської школи – доглядати за могилою та утримувати її в належному стані.

    У 1976 -1978 рр. було організовано велику пошукову роботу на предмет встановлення імен загиблих воїнів.

    Вчитель Лисенко Н.О. разом з піонерами і комсомольцями школи багато провели зустрічей з односельчанами –старожилами. З розповідей жителів села( Плюти В.І., Русанової О.І., Гаркуші Я.Т., Лобас Н.О., Некрасової В.М. та ін.) стало відомо, що у братській могилі поховані 19 бійців розвідників Червоної Армії, які в лютому 1943 року зі сторони с.Самойлівки Харківської області йшли в село на розвідку у білих маскхалатах. На околиці села ( тепер землі СФГ « Світлана») розвідники натрапили на засідку, зав’язався нерівний бій, і всі солдати загинули.

    Вночі жінки , як змогли поховали вбитих, а документи зібрали і віддали на збереження діду Попову С.І. який на той час був самим старшим у селі. З часом документи загубилися і імена загиблих залишилися невідомими.

    У 60-х роках ХХст. останки бійців були перенесені в братську могилу центральної садиби села.

    У вересні 1943 року під час визволення села було вбито багатьох солдат, але пошуковцями вдалося установити імена та прізвища трьох воїнів. Це – жителі Росії:

   1.Єфремовський Артем Фатійович, 1924 р.н. із хутора Ш-Атаманського Морозівської станиці Ростовської області

   2. Лодейщиков Іван Миколайович – виходець із Саратовської області, Росія

   3. Ахмандалієв Карим – уродженець Киргизії.

   На запит про рідних із Киргизії прийшло повідомлення про те, що не вдалося знайти близьких родичів.

   На запит із Саратовської області прийшла відповідь , що у Лодейщикова була мама , яка померла у 1947 р.

   На запит із Ростовської області відгукнулися рідні Єфремовського А.Ф., це рідна сестра – Катерина Фатіївна, брати Іларіон Фатійович та Іван Фатійович

   З рідними Єфремовського зав’язалося листування . І от з 1979 по 1990 рр щорічно сестра приїжджала 9 Травня на могилу до брата. Це були хвилюючі зустрічі. У 1985 році приїздили сестра і обидва брати на могилу в село Новогригорівка. У 1993 році Лисенко Н.О. разом із сином Андрієм їздили на батьківщину воїна, відвезли землю із братської могили.

   На сьогодні в живих залишились сестра і брат Іван.

   9 Травня 2008 року на мітингу присвяченому 63 річниці Великої Вітчизняної війни було зачитано чергове привітання і звернення до учнів , вчителів та односельчан від Єфремовського Івана Фотійовича.

   На згадку про зустрічі гостей із Росії зберігаються фотографії, листи від рідних Єфремовського А.Ф.

   47 жителів села пішли на фронти Великої Вітчизняної війни. 21 з них – полягли смертю хоробрих.

   На сьогодні в живих залишилось 2 ветерани війни: 

   Часник Іван Семенович і Довбак Валентина Іванівна. Одна солдатська вдова: Некрасова Віра Мефодіївна. Шануємо і матір загиблого солдата Пушко Олександра Андрійовича, який загинув у Чехословаччині у 1968 році, Пушко Катерину Михайлівну.

   В книзі пам’яті занесені імена загиблих і пропавших без вісті односельчан.


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук

Copyright MyCorp © 2020